Je legálně létat bez vysílače v Německu?

5

Většina lidí v leteckém světě ví, že je legální létat v USA Super Cub bez rádia. Je legální v jiných částech světa, konkrétně v Německu?

Jsem narazil na tuto část v kopii německého AIP VFR:

GEN 1-12
Radio and Air Navigation Equipment of Aircraft
(NfL II-11/05)

...

3. Radio and air navigation equipment for VFR flights

(1) For VFR flights, aeroplanes, rotorcraft, powered gliders, gliders,
aerodynamically controlled ultralight aircraft, gyrocopters, airships,
and free balloons shall be equipped with one VHF transceiver covering at
least those frequencies in the range 118.000 to 136.975 MHz that are
required for the planned flight; the transmitter output power and receiver
sensitivity shall be at least such as to ensure clear radio-telephony
communication with the ATC and AIS units, taking into account the
operational characteristics of the aircraft and the route flown.

...

(3) Para 1 does not apply to flights at aerodromes without an ATC unit
which are conducted during the day and which do not leave the vicinity of
the departure aerodrome (Art. 3a para 3 of the German Aviation Regulation
[LuftVO]). Local regulations of the responsible authority of a Land
(Art. 21a para 1 of the German Aviation Regulation [LuftVO]) shall remain
unaffected.

Znamená to, že v Německu je hraniční přechod bez rozhlasu? Nebo je část "vybavena jedním vysílačem VHF pokrývajícím přinejmenším ty kmitočty ... které jsou potřebné pro plánovaný let" mezera, což znamená, že můžete jít tak dlouho, dokud nepřejdete do oblastí, kde je požadováno rádio? (což efektivně činí 3.(3) nadbytečným)

Chápu, že pokud zůstanete ve vzdušném prostoru třídy E a G, nemusím s nikým mluvit; bude mi pořád legálně požadováno, abych nosil rádio?

Prozatím ignorujte ostatní třídy vzdušného prostoru, protože C má povinnou rádiovou komunikaci a F má v Německu vlastní pravidla o kanálech červů a A ani B se vůbec nepoužívají (třída F se chystá přerušit a nahradit s třídou G a rádioaktivní zónou v souladu s nařízením EU 923/2012 "SERA")

    
dané falstro 01.07.2014 10:27

1 odpověď

2

Odstavec 3 jednoznačně uvádí, že jedinou výjimkou z požadavku na přepravu rádiového přijímače je to, že neopustíte bezprostřední blízkost letiště a pak pouze v případě, že nedojde k pokrytí ATC. To skutečně znamená, že můžete létat několik okruhů v nízké nadmořské výšce nad malým polem, ale i tak by se mnoho z nich dostalo dost blízko většímu letišti, které má pokrytí ATC, že by byly pokryty systémem ATC tohoto letiště spíše než mít své vlastní.

Jediná "mezera" by byla, kdybyste mohli přesvědčit úřady, že váš let nebyl plánován, hodně štěstí s tím. Skutečně to pravděpodobně znamená, že musíte prokázat, že jste šli na letišti, aniž byste chtěli létat, jen skočili do letadla, vzlietli a začali přiblížit oblohu. Něco, co je tak daleko venku, nikdo ji nebude kupovat.

    
odpověděl 01.07.2014 11:11

Přečtěte si další otázky týkající se značek