Je někdo, kdo je držitelem EASA PPL (A), povolen provozovat letadlo registrované v listopadu v Evropě?

13

Je někdo, kdo má stávající EASA PPL (A), povolen provozovat letoun letounu FAI "listopad" v Evropě? Samozřejmě, že mluvím o typu letadla a o provozu, které by mohl řídit například s letadly registrovanými v Německu.

    
dané Falk 16.01.2014 23:09

2 odpovědi

9

Toto je regulováno FAA v FAR 61.3 a místní předpisy specifické pro každou zemi

(a) Required pilot certificate for operating a civil aircraft of the United States. No person may serve as a required pilot flight crewmember of a civil aircraft of the United States, unless that person:

(1) Has in the person's physical possession or readily accessible in the aircraft when exercising the privileges of that pilot certificate or authorization—

(i) A pilot certificate issued under this part and in accordance with § 61.19; (ii) A special purpose pilot authorization issued under § 61.77;

(iii) A temporary certificate issued under § 61.17;

(iv) A document conveying temporary authority to exercise certificate privileges issued by the Airmen Certification Branch under § 61.29(e); or

(v) When operating an aircraft within a foreign country, a pilot license issued by that country may be used.

Chcete-li provozovat letadla registrovaná v USA, potřebujete buď licenci FAA nebo licenci pro piloty vydanou zemí, ve které je letadlo provozováno. To také znamená, že nemáte povoleno létat do jiné země, pokud nemáte také licence vydané touto zemí. Dokonce i v případě, že jednotlivé země povolí, aby letadla registrovaná v zahraničí byla provozována držitelem licence v jiné zemi (která není FAA), byla by stále porušením předpisu FAR 61.3.

Dolní řádek: Pokud chcete letět s N-registrovaným letadlem bez licence pilota FAA v Evropě, potřebujete pilotní průkaz vydaný každou zemí, do které létáte. Například pokud plánujete cestu z Nizozemska do Portugalska, budete potřebovat 5 různých licencí EASA PPL vydaných Nizozemskem, Belgií, Francií, Španělskem a Portugalskem.

    
odpověděl 16.01.2014 23:43
0

Pokud jde o nařízení EASA 216/2008 a 1178/2011 (EU). Od 8. dubna 2015 vyžadují zákony EU také piloty, kteří žijí v Evropě, a letí s letadly registrovanými v zahraničí (například letadlo registrované v N), které musí mít také licenci EASA. Odložení tohoto nařízení bude o jeden rok, tj. Do 8. dubna 2016, které EU hodlá zveřejnit v nadcházejících týdnech. Do roku 2016 bude mezi EU a USA uzavřena bilaterální dohoda, která zajistí jednoduché vzájemné uznávání licencí, samostatných licencí. Díky tomu bude mnohem jednodušší získat samostatnou licenci FAA.

    
odpověděl 11.04.2015 04:09

Přečtěte si další otázky týkající se značek